| Item | Polystyrene Foam Sheet Cutting Machine |
|---|---|
| Cutting Size | 3000×1300×1300 (mm) |
| Power | 22.3kw |
| Overall Size | 6100*2025*2900mm |
| Weight | 1600kgs |
| Condition | New |
|---|---|
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machine Oversea |
| Type | EPS Sheet Cutting Machine |
| Application | EPS |
| Control System | Automatic |
| Item | CNC Hot Wire Cutting Machine |
|---|---|
| Product Size | 2000*1300*1000mm |
| Cutting Line Diameter | 0.5-1.2mm |
| Control System | Industrial Computer |
| Cutting Speed | 0-1.5m/min(adjusted) |
| Item | EPS Sheet Cutter |
|---|---|
| Max. Cutting Size | 6000*1300*1300mm |
| Power | 11.2kw |
| Overall Dimension | 8800*1950*2450mm |
| Weight | 1600kg |
| Overall Dimension | L4200 * W3200 * H2800 Mm |
|---|---|
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Oversea |
| Max.Foam Block | 2500×1200×1000mm |
| Control System | Industrial Computer With D&T Special Profiler Software |
| Cutting Line | 3 X 0.6mm |
| Max. Product Size | L3000*W1300*H500mm |
|---|---|
| Cutting Wire | 0.8-2mm |
| Control System | Industrial Computer+Window XP |
| Software | D&T Profiler |
| Cutting Speed | 0~6m/min |
| Power(W) | 11KW |
|---|---|
| Dimension(L*W*H) | L6000XW5630XH3000 |
| Cutting Speed | 20-80m/min |
| Voltage | 380V 50HZ |
| Weight | 2500kg |
| Overall Dimension | L4200 * W3200 * H2800 Mm |
|---|---|
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Oversea |
| Max.Foam Block | 2500×1200×1000mm |
| Control System | Industrial Computer With D&T Special Profiler Software |
| Cutting Line | 3 X 0.6mm |
| Condition | New |
|---|---|
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Oversea |
| Color | As Your Request |
| Max.Foam Block | 2500×2000×1200mm |
| Control System | Industrial Computer With D&T Special Profiler Software |
| Overall Dimension | L4200 * W3200 * H2800 Mm |
|---|---|
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machinery Oversea |
| Max.Foam Block | 2500×1200×1000mm |
| Control System | Industrial Computer With D&T Special Profiler Software |
| Cutting Line | 3 X 0.6mm |