This specialized equipment is designed for dish washing abrasive sponges production lines, providing efficient and precise foam cutting capabilities.
This machine utilizes environment-friendly, waterproof glue technology. The automated process applies glue to green fiber materials, which are then combined with sponge substrates. After several hours, the materials are securely bonded.
Features include simple operation, adjustable glue thickness control, and competitive pricing. Ideal for kitchen cleaning sponge manufacturing companies of all sizes.
| Specification | Details |
|---|---|
| Machine Type | Cutting Line |
| Video Outgoing Inspection | Provided |
| Machinery Test Report | Provided |
| Warranty of Core Components | 1 Year |
| Core Components | Motor |
| Max Product Size (L*W*H) | 2000*120*100mm |
| Place of Origin | China, Zhejiang |
| Brand Name | D&T |
| Voltage | 380V |
| Dimension (L*W*H) | 2400*1200*800mm |
| Power | 4.2 kW |
| Weight | 500 KG |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant |
| Application | Home Hygiene |
| Processing Type | Double Side Milling |
| Product Name | Sponge Shape Grinding Machine |
| Material | Sponge |
| Driving System | Disc and Cutter |
| After-sales Service | Engineers Provided |