| Max. Product Size | L2800*W2200*H1000mm |
|---|---|
| Cutting Speed | 0-40m/min |
| Overall Power | 11kw |
| Overall Weight | 2500kg |
| Colour | Customized |
| Max. Block Size | 2500*1200*1200mm( Customized) |
|---|---|
| Material Can Be Cut | Rigid PU,Pir,EPS,rock Wool,ets. |
| Cutting Wire Length | ~8500mm (Should Be Confirmed By Maker By Machine) |
| Flying Wheel Diameter | 300 Mm/ 400 Mm |
| Mainly Motor | ABB, 3kW |
| Item | DTC-F2012 Easy Control CNC Rock Wool PU Foam Cutting Machine |
|---|---|
| Type | DTC-F1212 |
| Product Size | 3000*1200*1200mm |
| Cutting Line Diameter | 1.0-1.5mm |
| Control System | Industrial Computer |
| Item | Floral Foam Cutting Machine |
|---|---|
| Type | DTC |
| Product Size | 3000*1200*1200mm |
| Cutting Line Diameter | 1.0-1.5mm |
| Control System | Industrial Computer |
| Item | Floral Foam Cutting Machine |
|---|---|
| Type | DTC |
| Product Size | 3000*1200*1200mm |
| Cutting Line Diameter | 1.0-1.5mm |
| Control System | Industrial Computer |
| Item | Floral Foam Cutting Machine |
|---|---|
| Type | DTC |
| Product Size | 3000*1200*1200mm |
| Cutting Line Diameter | 1.0-1.5mm |
| Control System | Industrial Computer |
| Item | Floral Foam Cutting Machine |
|---|---|
| Type | DTC |
| Product Size | 3000*1200*1200mm |
| Cutting Line Diameter | 1.0-1.5mm |
| Control System | Industrial Computer |
| Item | Floral Foam Cutting Machine |
|---|---|
| Type | DTC |
| Product Size | L1450*W1450*H1200mm |
| Cutting Line Diameter | 1.0-1.5mm |
| Control System | Industrial Computer |
| Item | PU Foam Cutting Machine |
|---|---|
| Product Size | 2000*1200*1200mm |
| Control System | Industrial Computer |
| Cutting Speed | 0-6m/min(adjusted) |
| Precision | ±0.5mm |
| Control System | Automatic |
|---|---|
| Condition | New |
| After-sales Service Provided | Engineers Available To Service Machine Oversea |
| Profiling Width Max | 2150mm |
| Profiling Depth Max | 30mm |